מלגת פרח לסטודנטים

 

אם חיפשתם מידע על מלגת פרח הגעתם למקום הנכון. אוניברסיטת בר אילן מאפשרת לסטודנטים במסלולי התארים השונים ליטול חלק בפרויקט פרח שהוא  מיזם חברתי לאומי. ראשי התיבות פר"ח מציינים 'פרויקט חונכות', ולמעשה מדובר ביוזמה שיצאה מן הכוח אל הפועל כבר בשנת 1974 והיא קיימת עד היום. את פרויקט מלגת פרח המוכר לנו היום כל כך, הגה רוני עטר, דוקטורנט למתמטיקה ממכון וייצמן, כאשר עם הזמן חבר אליו פרופסור חיים הררי, גם הוא ממכון וייצמן. על מנת להניע את פרויקט מלגת פרח גייסו השניים סטודנטים ומדענים, כאשר המדענים והסטודנטים העניקו שירותי חונכות לתלמידים אשר לומדים בבתי ספר בעיר רחובות, שם ממוקם מכון וייצמן. עם הזמן גדל פרויקט מלגת פרח, תחילה לעיר יבנה הסמוכה לרחובות, ומאוחר יותר, בשיתוף פעולה עם מוסדות אקדמיים נוספים, גם לאזורים נוספים בארץ. פרויקט מלגת פרח נחשב לאחד הפרויקטים החשובים והמבורכים שקיים בארץ, ובשנת תשס"ח הוא אף זכה בפרס ישראל על תרומתו הגדולה והמיוחדת למדינה בכלל ולחברה בפרט.

 

העקרון מאחורי פרויקט מלגת פרח

הרעיון שעמד מאחורי הקמת מלגת פרח הוא לתמרץ תרומה לקהילה בקרב אקדמאים, כאשר בתמורה לתרומה החברתית יקבלו החונכים מלגה בגובה מחצית משכר הלימוד האקדמי. כיום, מחשבים את שיעור המלגה בהתאמה למספר מפגשי החונכות המדווחים, כך שהיא יכולה להגיע לסכום של כ-5,200 ₪ (נכון לשנת 2019). בפועל, מועברים התשלומים לחשבון הבנק של כל חונך במספר תשלומים לאורך כל שנת פעילות. כיום, שותפים ליישום יוזמת מלגת פרח הן מוסדות לימוד והן רשויות מקומיות. עד היום, יותר ממיליון סטודנטים וילדים לקחו חלק בפרויקט פרח, ונראה שהיד עוד נטויה.

 

מי יכול לקחת חלק בפרויקט מלגת פרח?

סטודנטים הלומדים במסגרת מכינה קדם אקדמית אינם זכאים להשתתף בפרויקט פרח, אך לעומת זאת, סטודנטים הלומדים לתואר אוניברסיטאי, בין אם בהמשך ללימודי המכינה ובין אם לאו, יכולים לקחת חלק בפרויקט מלגת פרח, ובלבד שסטודנטים אלו לומדים באחד מהמוסדות להשכלה גבוהה המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג). מאחר ואוניברסיטת בר-אילן הינו מוסד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, סטודנטים ללימודי תואר באוניברסיטת בר-אילן, בכל אחת מן הפקולטות, יכולים אפוא לקחת חלק בפרויקט ולהנות ממלגה.

 

מגוון מיזמי חונכות:

מטרת החונכות היא להעניק עזרה לימודית, רגשית או חברתית לילדים ולילדות הזקוקים לעזרה מסוג זה. כך למשל, ניתן לבחור בחונכות הכרוכה בהכנת שיעורי בית או בכזו הכוללת ליווי חברתית או רגשי. החונכים משמשים מודל חיובי, מעצימים את הילדים והילדות ומעודדים אותם לממש את הפוטנציאל הטמון בהם. ניתן לקחת חלק בחונכות אישית שבה החונך נפגש עם הילד/ה אחד על אחד או בחונכות קבוצתית, הכוללת פעילויות קבוצתיות למשל במחלקות אישפוז של ילדים בבתי חולים. כמו כן, לאחרונה הושק גם פרויקט חונכות וירטואלי ייעודי לבעלי מוגבלויות, במהלכו בעלי מוגבלויות מתכתבים זה עם זה באמצעות הדוא"ל. טווח הגילים של הילדים נרחב ונע מגילאי בית הספר היסודי ועד לסטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה הזקוקים למעט תמיכה וסיוע.

 

לקבלת מידע נוסף אודות מלגת פרח בבר-אילן ולמידע על מלגות אחרות - לחצ/י כאן

 

למידע נוסף אודות המכינות הקדם אקדמיות באוניברסיטת בר-אילן צרו קשר בדף הצור קשר או התקשרו: 03-5354079, 03-5318406, 03-5317956