מלגת פריפריה

מלגת פריפריה היא מלגה המוענקת לחיילים משוחררים המתעדים להירשם ללימודים אקדמאים, אשר מתגוררים ביישובי ספר ובפריפריה, ו/או מתכננים ללמוד באחד מהישובים המוגדרים יישובי פריפריה, כולל ירושלים, הגליל והנגב.

מלגת פריפריה מוענקת הן לסטונדטים המועמדים ללימודי תואר ראשון והן לסטודנטים הנרשמים למכינה קדם אקדמית.

נכון ליולי 2018, מועד כתיבת שורות אלה, קיימות מספר מלגות מרכזיות, הממומנות בידי גופים שונים למטרה זו. יחד עם זאת, מומלץ להתעדכן בכל עת במלגות השונות המתייחסות ליישובי הפריפריה.

מלגת פריפריה במימון ממשלתי

מלגת פריפריה במימון ממשלתי יכולה להיות אחת משתי אלה:

1. מלגת פריפריה ממשלתית -  מלגת פריפריה זו ניתנת לחיילים משוחריים המועמדים ללימודים באיזורים המרוחקים בארץ כגון יישובי הנגב, עוטף עזה, ירושלים, רמת הגולן והגליל, או סטודנטים המגיעים מאזורים אלה וממעמד סוציו אקונומי נמוך. במסגרת מלגת פריפריה זו, חיילים משוחררים העונים על הקריטריונים הללו יכולים להגיש בקשה בטווח זמן של עד חמש שנים ממועד שחרורם מצה"ל. בקשה זו יכולה לזכות אותם בשנת לימודים חינם והטבות נוספות במסגרת זו.

2. מלגת פריפריה מטעם המשרד לפיתוח הנגב והגליל – מלגת פריפריה המיועדת לחיילים משוחררים המתעדים ללמוד רפואה ומתגוררים ביישובי הנגב והגליל. מלגת פריפריה זו מוענקת על מנת לתמרץ הישארות באיזורים אלה הן מבחינת לימודים והן מבחינת תעסוקה עם תום הלימודים.

למידע על הרשמה למכינה הקדם אקדמית באונ' בר אילן על חשבון מלגת פריפריה צרו איתנו קשר דרך הדף צור קשר או התקשרו: 03-5354079, 03-5318406, 03-5317956

מלגת פריפריה במימון עמותות פרטיות

מעבר למימון הממשלתי קיימות קרנות פרטיות במימון עמותות או חברות המענקות מלגת פריפריה לפי קירטריונים דומים ברובם לאלו שמציבה המלגה הממשלתית, כלומר, מגורים ו/או לימודים באזורי פריפריה ומצב סוציואקונומי נמוך. כך ניתן למצוא מלגות פריפריה של גופים כגון "הקרן לידידי רווה רביד למנהיגות חברתית", מלגת "קהילה לסטודנטים", מלגות "לבציון", מלגות "הקרן לעידוד תעשיית המזון בישראל" ועוד.

תנאים נוספים לקבלת מלגת פריפריה

כאמור, על מנת להיחשב זכאים למלגת פריפריה, יש להתגורר בטווח האזורים המוגדרים כפריפריה או ללמוד באחד ממוסדות הלימוד ביישובי הפריפריה, אך בנוסף לכך יש להציג אישורים על שירות צבאי או שירות לאומי למשך תקופה של 17 חודשים לפחות לבנות, או 23 חודשים לפחות לבנים, למעט מקרים של קיצור השירות הצבאי עקב פגיעה המוכרת באכ"א כמקנה זכויות.

ישנן מלגות המתאפשרות עבור הלומדים במכללות בלבד, ועל כן מומלץ לבדוק כל מלגה ולהתעדכן.

ההטבות הניתנות במסגרת מלגת פריפריה

מלגת פריפריה הניתנת במסגרת ממשלתית מתייחסת להטבות הבאות:

1. ייעוץ וליווי אקדמי – זכאות לקבלת ייעוץ והכוונה לפני ההרשמה ללימודים ולליווי במהלך תקופת הלימודים, הן במסגרת מכינה והן במסגרת לימודי תואר.

2. מלגת שנת לימודים ראשונה -  במסגרת המלגה הממשלתית, סטודנטים זכאים למלגה בשווי של שנת לימודים אקדמית אחת ובסכום שלא יעלה על 10,066 ₪ נכון ליולי 2018, מועד כתיבת שורות אלה.

3. מלגת מכינה קדם אקדמית – בוגרי מכינה קדם אקדמית העונים על הקריטריונים שלעיל יכולים להיות זכאים למלגה בסך של כמחצית מעלות המכינה, ולא יותר מסכום של 5,099 ש"ח לשנת לימודים אקדמית, נכון ליולי 2018, מועד כתיבת שורות אלה.

הגשת מועמדות למלגת פריפריה

מומלץ להתעדכן מול כל גוף המעניק מלגת פריפריה ולבדוק כיצד להגיש מועמדות לזכאות, אלו טפסים יש להביא, ומהם מועדי הגשת המועמדות עבור כל אחת מן המלגות ,על מנת לבחון איזו מלגה מתאימה לכל חייל משוחרר העומד בקריטריון הבסיסי של מלגת פריפריה. התנאים עשויים להשתנות מעת לעת ועל כן מומלץ לבדוק ישירות מול הגופים הרלוונטיים או באגף והקרן לחיילים משוחררים של משרד הביטחון.

למידע על הרשמה למכינה הקדם אקדמית באונ' בר אילן על חשבון מלגת פריפריה צרו איתנו קשר דרך הדף צור קשר או התקשרו: 03-5354079, 03-5318406, 03-5317956