כרטיס סטודנט והנפקת תעודת סטודנט

על פי חוק זכויות הסטודנט בישראל, כל סטודנט זכאי לקבל כרטיס סטודנט מהמוסד הלימודי שבו הוא לומד. בנוסף, זכאי כל סטודנט לקבל תעודת סטודנט מאגודת הסטודנטים. בשני המקרים, תעודת סטודנט זו צריכה לכלול את תמונתו של הסטודנט וכן את מספר הזהות הייחודי שלו. את תעודת הסטודנט מטעם המוסד הלימודי מנפיקה האוניברסיטה, ואת כרטיס הסטודנט מטעם אגודת הסטודנטים מנפיקה אגודת הסטודנטים.

מי זכאי להחזיק כרטיס סטודנט?

סטודנטים הלומדים תארים אקדמיים באוניברסיטאות וכן סטודנטים הלומדים במסגרת מכינת קדם אקדמית זכאים לתעודת סטודנט. אוניברסיטת בר-אילן והמכינות הקדם אקדמיות שלה מזכות, אפוא, את הסטודנטים בכרטיס סטודנט.

מה מקנה כרטיס סטודנט מטעם המוסד הלימודי?

תעודת הסטודנט מטעם המוסד הלימודי משמשת אמצעי זיהוי ואותה יש להציג כאשר מגיעים למבחנים או לספרייה של האוניברסיטה. היא מקנה כניסה חינם ל"יום הסטודנט", הנחות לרוכשים ברשת "דיונון/אקדמון" ועוד. בנוסף, כרטיס סטודנט מהווה גם אמצעי זיהוי במקרים שבהם יש מגעים עם המוסד האקדמי שבו לומד הסטודנט. כמו כן, תעודת סטודנט זו משמשת אמצעי זיהוי מול מוסדות בנקאיים, רשויות המס בישראל וכן לזיהוי בגופים כגון חברת חשמל, עירייה, חברות תקשורת וכו'. סטודנטים בישראל זכאים להנחות והטבות מגופים ומוסדות אלו, לכן חשוב מאוד להחזיק כרטיס סטודנט ולעדכנו מדי שנה.

להלן רשימה של כמה מן ההטבות העיקריות להן זכאים המחזיקים כרטיס סטודנט:

  • נקודות זיכוי ממס הכנסה לסטודנטים הלומדים לתואר ראשון, שני ושלישי.
  • הנחות בתשלומי ארנונה.
  • הנחות לתחבורה ציבורית, לרבות רכבת, רכבת קלה ואוטובוסים.
  • סבסוד מכשירי שמיעה לסטודנטים הלומדים במוסד אקדמי מוכר אך אינם עובדים בעת הלימודים.
  • הטבות לסטודנטים שמתחתנים – הנחה באגרת רישום נישואין ברבנות.
  • סיוע לאימהות סטודנטיות במימון משפחתונים ומעונות יום.
  • ועוד

מה מקנה תעודת סטודנט מטעם אגודת הסטודנטים?

תעודת סטודנט מטעם אגודת הסטודנטים משמשת אמצעי זיהוי בעת מימוש מגוון רחב של הטבות, הנחות ומבצעים ייעודיים לקהילת הסטודנטים. בין היתר כרטיס סטודנט מקנה הנחות והטבות לאירועי תרבות, פנאי, מופעים, פסטיבלים, בתי קולנוע, חנויות, בתי מסחר ומגוון אטרקציות.

כמו כן, כרטיס סטודנט מטעם אגודת הסטודנטים מציע גם הנחות בצילומים, ביטוחים, ייעוץ ואפילו סבסוד טיפולי שיניים במרפאות אוניברסיטאיות.

מאחר שההטבות והמבצעים מתעדכנים תדיר, כדאי מאוד לעקוב אחר אתר אגודת הסטודנטים של המוסד הלימודי כדי לראות אלו הטבות ומבצעים קיימים בכל נקודת זמן.

כרטיס סטודנט בינלאומי ISIC

התאחדות הסטודנטים ואגודת הסטודנטים ביחד עם חברת איסתא, מציעים לסטודנט הישראלי גם כרטיס סטודנט בינלאומי. כרטיס זה מקנה מגוון רחב של הנחות והטבות לא רק בישראל כי אם בעולם כולו. כרטיס סטודנט זה מכונהISCI  (International Student Identity Card) והוא מוכר  בכל רחבי העולם. על פי הנתונים, כ-5 מיליון סטודנטים בכל העולם מחזיקים בו. כרטיס סטודנט זה מקנה הנחות, מבצעים והטבות לאתרים ואטרקציות שונות בעולם, למשל: הנחות על טיסות, בתי מלון בעולם ועוד. נכון להיום, כרטיס סטודנט בינלאומי מכובד בכ-130 מדינות שונות בעולם והוא מעניק כ-150 אלף הנחות והטבות.

לסיכום

כל סטודנט העומד בקריטריונים זכאי לתעודת סטודנט. באשר לתעודת סטודנט של התאחדות הסטודנטים, גם סטודנט שאינו חבר בהתאחדות זכאי לה. את כרטיס הסטודנט חשוב לעדכן מדי שנה מאחר שהוא תקף לשנה אחת בלבד.

 

לקבלת מידע נוסף אודות הנפקת תעודת סטודנט יש ליצור קשר עם מדור שמע בטלפון: 9392*.