שוויון הזדמנויות בחינוך

שוויון הזדמנויות בחינוך הוא אבן יסוד בחברה משגשגת. הוא הבסיס להבטחת חברה הוגנת וצודקת ובכוחו לגשר על פערים חברתיים וכלכליים. שוויון הזדמנויות בחינוך פירושו שלכל תלמיד ותלמידה, ללא כל קשר לרקע שלהם, יש גישה למשאבי חינוך דומים ורמה דומה של תמיכה והזדמנויות. שוויון הזדמנויות בחינוך משמעו שלכל אדם אותם סיכויים להצלחה - ללא כל קשר למגדרו, מוצאו האתני, מצבו הסוציו-אקונומי או מיקומו הגיאוגרפי.

חינוך שוויוני הוא הכרחי בחברות המטפחות מריטוקרטיה, חברות בהן אנשים נבחרים או ממונים לתפקידים על סמך יכולותיהם ומעלותיהם ולא בסיס קשרים או ייחוס משפחתי, והוא גם תנאי למוביליות חברתית, קרי: ליכולת של אדם לשנות את מעמדו הכלכלי והחברתי.

על אף שקידום ומתן שוויון הזדמנויות לבעלי רקע מגוון הוא אחד מהמטרות המוצהרות של מערכת החינוך וקובעי המדיניות בישראל, עדיין ישנם פערים, ובמציאות המצב לא תמיד אידיאלי;  לא כל התלמידים זוכים לאותם משאבים, למורים מנוסים ולכיתות קטנות, ולא כולם נהנים מגישה דומה לחומרי לימוד ולתמיכה, מה שיוצר מסע חינוכי שאינו שוויוני.

במסע החינוכי הזה, ציוני הבגרות נחשבים לצומת קריטי, מכיוון שהם מהווים שער להשכלה גבוהה. הם יכולים לקבוע פעמים רבות את העתיד ומשפיעים על פוטנציאל הקבלה לאוניברסיטה. אך חשוב להדגיש בדיוק בנקודה זו שגם תלמידים אשר לא השיגו את הציונים המיוחלים בבגרות בתקופת התיכון, ואשר נתוני הקבלה שלהם לאוניברסיטה אינם מספקים, יכולים להעלות את הסיכויים להתקבל ללימודים באוניברסיטה באמצעות לימודים במסגרת מכינה קדם אקדמית.

לקבלת מידע נוסף על לימודים במכינה באוניברסיטת בר-אילן המקדמת שוויון הזדמנויות בחינוך, צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם.

המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת בר-אילן מקדמת שוויון הזדמנויות בחינוך

המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת בר-אילן, אשר חרטה על דגלה את הנגשת ההשכלה הגבוהה וקידום שוויון הזדמנויות בחינוך מאז הקמתה, מציעה מגוון רחב של מכינות, שתעודות הסיום שלהן מחליפות את ציוני הבגרות בקבלה לאוניברסיטאות המובילות בישראל.

מכינות אלו מאפשרות לשפר את נתוני הקבלה לאוניברסיטה, ומשמשות זרז רב עוצמה לקידום שוויון הזדמנויות בחינוך - לכל. מטרת המכינות הן לבטל חסמים המונעים התקדמות אקדמית ויצירת סביבה שבה הצלחה נקבעת על ידי מאמץ וכישרון, ולא על בסיס העבר או הרקע הסוציו-אקונומי.

התלמידים במכינות באוניברסיטת בר-אילן נהנים ממרצים מנוסים, היודעים לספק מענה לסגנונות ולצרכי למידה מגוונים. סביבת הלימודים היא נעימה ותומכת, ולצד ליווי צמוד וטיפוח המסוגלות והביטחון העצמי מפתחים הסטודנטים כישורי למידה וחשיבה ומתכוננים בצורה מיטבית ללימודים אקדמיים.

בנוסף, הזכאים לכך יכולים לקבל מלגות שכר לימוד ומלגות קיום וליהנות ממימון הלימודים בתוכניות המכינה, וזאת ללא כל קשר לכספי הפקדון הצבאי, שגם אותו ניתן לממש לצורך הלימודים במכינה.

כמו כן, סטודנטים הזקוקים לסיוע בלימודים יכולים לקבל שיעורי עזר ללא עלות נוספת, יש אפשרות ללון במעונות האוניברסיטה ולבוגרי המכינה שמורים מקומות ברישום לאוניברסיטת בר-אילן.

מה לומדים במכינה האוניברסיטאית?

אז מה לומדים במכינה אשר מחליפה את תעודת הבגרות?
במכינה משלימים ידע חסר במקצועות ייעודיים ומשכללים את מיומנויות למידה.

באוניברסיטת בר-אילן מגוון רחב של מכינות, כך שכל אחד ואחת יכולים להשתלב בתוכנית המתאימה ביותר עבורם.

  • קדם מכינה – תוכנית המיועדת לחסרי בגרות בעלי 12 שנות לימוד ולבוגרי החינוך החרדי שאינם עומדים בתנאי הקבלה של המכינות הייעודיות.
  • מכינה ייעודית למדעים מדויקים והנדסה – מכינה המכשירה לקראת לימודי תואר במדעים מדויקים והנדסה, ובמסגרתה לומדים פיזיקה, מתמטיקה, אנגלית וכתיבה אקדמית.
  • מכינה ייעודית למדעי הטבע והחיים – מכינה המכשירה לקראת לימודי תואר במדעי החיים, מדעי הטבע ומקצועות הפרה-רפואי, ובמסגרתה לומדים כימיה, פיזיקה, מתמטיקה, אנגלית וכתיבה אקדמית.
  • מכינה ייעודית למדעי החברה  - מכינה המכשירה לקראת לימודי תואר בתחומי מדעי החברה, מדעי הרוח, מדעי היהדות והפקולטה למשפטים, ובמסגרתה לומדים חברה ופוליטיקה בישראל, מבוא לסטטיסטיקה, יסודות המשטר בישראל, כתיבה אקדמית ומבוא לפסיכולוגיה.
  • מכינה מרוכזת  - במסגרתה לומדים מקצוע המקביל למקצוע הבגרות, כגון מתמטיקה, פיזיקה, אנגלית, ערבית – אשר מחליף את ציון הבגרות בקבלה לתואר ראשון באוניברסיטת בר-אילן.
  • תוכנית 30+ (מכינה 30+) – תוכנית הפתוחה לבני 30 ומעלה בלבד, המכינה ללימודים בתחומי מדעי הרוח, מדעי החברה ומדעי היהדות.
  • בנוסף, קיימת מכינה למוזיקה וקורס הכנה למבחן אמיר"ם.

רמת החינוך שאדם מקבל והשכלתו משפיעים באופן ישיר על היכולת שלו לממש את הפוטנציאל הגלום בו ולהצליח בעולם המודרני. לכן, המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת בר-אילן פועלת מזה שנים רבות על מנת לקדם שוויון הזדמנויות בחינוך ולשלב את הלומדים בה במוסדות להשכלה גבוהה באמצעות תוכנית לימודים המסייעת בשיפור נתוני הקבלה לאוניברסיטה. המכינה פועלת לצמצום אי השוויון ופערים בחברה הישראלית ומשמשת חממה לשיפור הישגים לימודיים.

לקבלת מידע נוסף על לימודים במכינה באוניברסיטת בר-אילן המקדמת שוויון הזדמנויות בחינוך, צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם.