כל מה שצריך לדעת על מכינה ייעודית

אם חיפשתם מידע על מכינה ייעודית – הגעתם למקום הנכון. רבים מכם יודעים מהן מכינות, אך לא כולם יודעים מהי מכינה ייעודית. במוסדות אקדמיים בארץ מתקיימות מכינות ייעודיות במסלולים שונים, ובעמוד זה נסביר על מהות המכינה הייעודית ומטרותיה.

בוודאי תשמחו גם לדעת כי המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת בר-אילן מקיימת מספר מכינות ייעודיות עליהן נפרט בהמשך.

למידע נוסף אודות מכינה ייעודית ואלו מכינות ייעודיות קיימות באוניברסיטת בר-אילן, צרו קשר כעת דרך עמוד צור קשר, או חייגו: 03-5354079, 03-5318406, 03-5317956

מכינה ייעודית

אז מהי מכינה ייעודית?

מכינה ייעודית כשמה כן היא – זוהי תוכנית לימודים אשר מכינה אנשים ללימודים אקדמיים באוניברסיטה במסלולים ייעודיים שנקבעו מראש. כל מסלול של מכינה ייעודית מכשיר ומכוון את הסטודנטים הלומדים בו לתחום הלימודים אליו הם מתכוונים להגיש מועמדות לקבלה לתואר ראשון.

תעודת המכינה הייעודית מחליפה את תעודת הבגרות בקבלה לתואר הראשון במגוון אוניברסיטאות מובילות, ובכך מאפשרת לבוגריה להתקבל ללימודי התואר גם אם נתוני הבגרות שלהם אינם מספיקים.

לכל מכינה ייעודית מאפיינים המיוחדים לה, ותוכניות הלימוד של המכינות הייעודיות נבדלות בתכנים, בדגשים הלימודיים שלהן, בהיקף השעות ובהיבטים מקצועיים נוספים. בהמשך תוכלו לקרוא עוד על המכינות הייעודיות המתקיימות באוניברסיטת בר-אילן.

 

למי מתאים ללמוד במכינה ייעודית?

לכל מי שלא עומד בתנאי הקבלה לפקולטה מסוימת, ושעליו או עליה להשלים או לשפר ציונים במקצועות ספציפיים כדי להגדיל את הסיכויים להתקבל למסלול הלימודים הנחשק.

מועמדים כאלו יכולים להיות חיילים משוחררים, או מבוגרים יותר, שכירים ועצמאים, רווקים או בעלי משפחות. משך הזמן הנלמד בתוכניות הלימודים של המכינות הייעודיות השונות משתנה ממוסד למוסד ואף ממסלול למסלול. במסלולי המכינות הייעודיות של המכינה הקדם אקדמית בבר אילן לדוגמא, אורכן של רוב המכינות הייעודיות הוא כ- 9 חודשים, וחשוב כמובן להתעדכן בהיקף השעות ובתוכנית הלימודים של כל מסלול ומסלול. 

 

מכינות ייעודיות בבר אילן

המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת בר-אילן מקיימת מספר מכינות ייעודיות בתחומים שונים ומגוונים. כל מכינה ייעודית שכזאת מייעדת את הלומדים בה ללימודי תואר בתחומים המשיקים לרוב לנושא המכינה. ישנן גם מכינות ייעודיות מיוחדות אשר מייעדות את הלומדים בהן ללימודי תואר שאינו בהכרח קשור לתחום המכינה (כמו לדוגמא התוכנית של מכינה  למדעי החברה והרוח לתלמידים אשר מעוניינים להמשיך ללימודי אח או אחות אקדמאית). סיום מכינה ייעודית בהצלחה הוא בבחינת כרטיס הכניסה להגשת מועמדות ללימודים אקדמיים בתחומים ייעודיים ומוגדרים מראש.

להלן מספר דוגמאות למכינות ייעודיות המתקיימות באוניברסיטת בר-אילן:

מכינה למדעים מדויקים והנדסה - תעודת סיום במכינה זו מהווה חלופה לתעודת הבגרות כחלק מתנאי הקבלה ללימודים בפקולטות שלהלן:

אוניברסיטת בר-אילן: הנדסה, מדעים מדויקים ומדעי המוח.

אוניברסיטת תל אביב: הנדסה, מדעים מדויקים ובית הספר לרפואה ורפואת שיניים.

משך הלימודים במכינה הוא כ- 9 חודשים.

 

מכינה למדעי הטבע והחיים - תעודת סיום במכינה זו מהווה חלופה לתעודת הבגרות כחלק מתנאי הקבלה ללימודים בפקולטות שלהלן:

אוניברסיטת בר-אילן: אופטומטריה, המגמה למדעי החיים, המגמה לביוטכנולוגיה, המגמה לביולוגיה חישובית – ביואינפורמטיקה.

אוניברסיטת תל אביב: מדעי החיים, ביה"ס למקצועות הבריאות-פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, הפרעות בתקשורת, סיעוד (לסיעוד ניתן להתקבל גם ממסלול מדעי החברה).

משך הלימודים במכינה הוא כ- 9 חודשים.

 

מכינה למדעי החברה והרוח - תעודת סיום במכינה ייעודית זו מהווה חלופה לתעודת הבגרות כחלק מתנאי הקבלה ללימודים בפקולטות שלהלן:

אוניברסיטת בר-אילן: משפטים, יהדות, מדעי החברה והרוח (למעט דימות רפואי, אשר הקבלה אליו היא ממסלול המכינה למדעי הטבע).

אוניברסיטת תל אביב: מדעי החברה, משפטים, ביה"ס לחינוך, הפקולטה לאומנויות, ניהול, ביה"ס לעבודה סוציאלית ולחוג לסיעוד שבפקולטה לרפואה.

משך הלימודים במכינה הוא כ- 9 חודשים.

*** חשוב: התוכניות של המכינות הייעודיות עשויות להשתנות מעת לעת, והקבלה לתארים היא בהתאם לדרישות המחלקות הנהוגות במוסד האקדמי הרלוונטי. מומלץ להתעדכן תקופתית באתרי המחלקות.

 

מה היתרונות של מכינה ייעודית?

בעוד שמטרתה של מכינה להביא את המועמד לנקודה שבה שיפר או השלים את החובות הבסיסיים הנדרשים לקבלה לאקדמיה (למשל תוכנית 30+ (מכינה 30+), המכינה הייעודית נוקטת בגישה ממוקדת ומכוונת, המאפשרת לסטודנטים לא רק לרכוש ידע וטכניקות לימוד שישמשו אותם במהלך הלימודים האקדמיים, אלא גם מאפשרת להם להשלים ידע חסר ופרקטי בתחום הספציפי אליו הם מייעדים את עצמם בלימודי התואר. כך לדוגמה, מי שמתכוון להירשם ללימודי ביולוגיה עם תואר, יוכל להירשם למכינה ייעודית למדעי הטבע והחיים. מי שמייעד עצמו ללימודי הנדסה או מדעים מדויקים, יוכל להירשם למכינה ייעודית למדעים מדויקים והנדסה, ומי שמייעד עצמו ללימודי משפטים, יוכל להירשם למכינה ייעודית למדעי החברה והרוח.

 

הרשמה למסלולים השונים של מכינה ייעודית בבר אילן

תהליך ההרשמה למסלולי המכינות הייעודיות כולל שני שלבים עיקריים:

שלב א' – רישום מקוון

שלב ב' – מילוי טופס הרשמה ומסמכים נלווים

מומלץ מאד ליצור קשר לייעוץ וקבלת פרטים מקדימים אודות מכינות ייעודיות בכלל, ואודות מכינה ייעודית ספציפית בה אתם מתעניינים בפרט.

הצטרפו עוד היום לאחת מהמכינות הייעודיות של אוניברסיטת בר-אילן ותהנו מתוכניות מובנות ומרתקות ומסביבה אקדמית תומכת בדרך ללימודי תואר אקדמי.

למידע נוסף אודות מכינה ייעודית ואלו מכינות ייעודיות קיימות באוניברסיטת בר אילן, צרו קשר כעת דרך עמוד צור קשר, או חייגו: 03-5354079, 03-5318406, 03-5317956