תנאי קבלה לאוניברסיטה – איך אפשר להתקבל ללימודים גם ללא בגרות מלאה?

מה חשוב לדעת על תנאי קבלה לאוניברסיטה לתואר ראשון?

 

ההחלטה באיזה מסלול אקדמי לבחור לפני שמתחילים ללמוד לתואר היא אמנם אישית אך גם כרוכה בעמידה במספר תנאי קבלה לאוניברסיטה. ציוני תעודת הבגרות וציון המבחן הפסיכומטרי מהווים לרוב תנאי קבלה עיקריים לכניסה לאוניברסיטה. למי שאינם עומדים ברף דרישות ציוני הבגרות יש דרך נוספת לעמוד בתנאי הקבלה גם ללא בגרות, וזאת בעזרת מכינה קדם אקדמית אשר מטרתה להקנות למועמדים העתידיים הרגלי למידה אקדמית, כלים וידע שיעזרו להם להגדיל את הסיכויים להתקבל לתואר הנכסף. על מסלולי מכינות אלו המתקיימים באוניברסיטת בר-אילן תוכלו לקרוא בהמשך.

 

למידע נוסף על תנאי קבלה לאוניברסיטה ועל קבלה לאוניברסיטה דרך מסלולי למידה קדם אקדמיים בבר-אילן, צרו קשר כעת דרך עמוד צור קשר, או התקשרו: 03-5354079, 03-5318406, 03-5317956

 

מדוע יש תנאי קבלה לאוניברסיטה?

תנאי קבלה לאוניברסיטה הם למעשה מספר קריטריונים רשמיים שיש לעמוד בהם טרם הקבלה למוסד אקדמי והם נקבעים על ידי האוניברסיטה שבה נלמד התואר האקדמי בשילוב עם המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה בישראל).

קריטריונים אלו לא נקבעו בחלל ריק, הם נקבעו לנוכח העובדה שיש מאות אלפי מועמדות ומועמדים המעוניינים להתקבל לאוניברסיטאות בישראל ומאחר שלא ניתן לקבל את כולם יש צורך ממשי בסינון. המטרה של תנאי קבלה לאוניברסיטה היא לנסות ולחזות בצורה מיטבית את הסיכוי של המועמדים לסיים בהצלחה לימודים ברמה אקדמית גבוהה בתחום מסוים.

על מנת להעריך נכונה את יכולתם של המועמדים להצליח בלימודים אקדמיים, אוניברסיטאות מבקשות לקבל תמונת מצב על אודות כישוריהם, יכולותיהם והיקף הידע של המועמדים, כפי שעולה מבחינות קודמות שהשלימו בעבר. במובן זה, תנאי קבלה לאוניברסיטה משמשים לצורך הערכה והשוואה אובייקטיבית בין כלל המועמדים המעוניינים להתקבל למחלקה מסוימת באוניברסיטה.

חשוב לציין כי עבור אוניברסיטאות המועמדים הם לא רק שם ומספר מועמד. לצד תנאי קבלה וסינון אובייקטיבים כגון ציוני בגרות ופסיכומטרי יש גם ראיונות אישיים סובייקטיביים וכן מכינות קדם אקדמיות, המאפשרות לאנשים שלא עומדים בתנאי הקבלה לאוניברסיטה להשלים את החסר ולהגדיל את הסיכויים להשתלב באקדמיה כסטודנטים מן המניין.

 

מכינות קדם אקדמיות מסייעות למועמדים לעמוד בתנאי קבלה לאוניברסיטה, ויותר מכך:

מסלולי לימודים קדם אקדמיים נועדו בראש ובראשונה לעזור למעוניינים להתקבל לאוניברסיטה לשפר את סיכויי הקבלה ולעמוד בתנאי הקבלה לאוניברסיטה, כאשר לכל מחלקה אוניברסיטאית יש את תנאי הקבלה הייחודיים לה. כך למשל, מועמדים השואפים להתקבל לתואר ראשון במדעים מדויקים זקוקים לציונים גבוהים במבחני מתמטיקה, פיזיקה ואנגלית. בעוד שעל המועמדים המעוניינים להתקבל למדעי הרוח להציג ציונים גבוהים במקצועות ההומניים וכן הלאה לגבי מסלולים אחרים.

לימודים קדם אקדמיים עוזרים לשפר סיכויים ולעמוד בתנאי קבלה לאוניברסיטה , אך מכינות אלו טומנות בחובן עוד מספר יתרונות בולטים, ביניהם:

  • הן מפגישות את המועמדים והמועמדות עם תיאוריות ופרקטיקות מתחום הלימוד העתידי ומכינות אותם בצורה מיטבית ללימודים במסלול המיוחל.
  • הן מעניקות הזדמנות נהדרת לבחון, לטעום, להתנסות ולהבין האם המסלול האקדמי שאליו המועמדים והמועמדות שואפים להתקבל, אכן מתאים להם.
  • הן מאפשרות למועמדים להסתגל בצורה טובה וחלקה יותר לסביבת לימוד אקדמית ולחיי הקמפוס.
  • הן מקנות כלים, מיומנויות אקדמיות והרגלי למידה הנדרשים ללימודים גבוהים.
  • הן בונות את הביטחון העצמי של המועמדים ומשפרות את הסיכוי לצלוח תנאי קבלה שונים.

 

 

שיפור נתוני הקבלה לאוניברסיטה בעזרת המכינות בבר-אילן

המחלקה למכינה קדם אקדמית באוניברסיטת בר-אילן מקיימת מכינות שנועדו לסייע למועמדים לעמוד בתנאי קבלה לאוניברסיטה. כל מכינה מתרכזת במסלול אקדמי ספציפי והיא מאפשרת למועמדים לשפר את נתוני הקבלה שלהם וכך להגדיל את סיכויי הקבלה לתואר ראשון בהתאם לכל מסלול ומסלול.

באוניברסיטת בר-אילן מגוון מכינות:

מכינה ייעודית למדעי החברה והרוח – מכינה זו מיועדת למועמדים המעוניינים להתקבל ללימודים אקדמיים בפקולטות למדעי החברה והרוח: חינוך, אומנות, עבודה סוציאלית, סיעוד, משפטים, ניהול ועוד (למעט דימות רפואי, אשר הקבלה אליו היא ממסלול המכינה למדעי הטבע), אך אינם עומדים בתנאי הקבלה לאוניברסיטה. תעודת הסיום מחליפה תעודת בגרות והיא מוכרת באוניברסיטת בר אילן וכן באוניברסיטת תל אביב.

מכינה ייעודית למדעים מדויקים והנדסה – מכינה זו מיועדת למועמדים המעוניינים להתקבל ללימודים אקדמיים בפקולטות למדעים מדויקים, הנדסה ועוד ואינם עומדים בתנאי הקבלה לאוניברסיטה. תעודת הסיום מחליפה תעודת בגרות והיא מוכרת באוניברסיטת בר אילן כמו גם באוניברסיטת תל אביב.

מכינה ייעודית למדעי הטבע והחיים – מכינה זו מיועדת למועמדים המעוניינים להתקבל ללימודים אקדמיים בפקולטות למדעי בחיים: ביוטכנולוגיה, מקצועות בריאות, אופטומטריה ועוד, ואינם עומדים בתנאי הקבלה לאוניברסיטה. תעודת הסיום מחליפה תעודת בגרות והיא מוכרת באוניברסיטת בר אילן וגם באוניברסיטת תל אביב.

מכינה מרוכזת במתמטיקה ופיזיקה – מכינה זו מיועדת למועמדים המעוניינים להתקבל ללימודים אקדמיים בפקולטות למתמטיקה ופיזיקה ואינם עומדים בתנאי הקבלה לאוניברסיטה. תעודת הסיום מחליפה תעודת בגרות והיא מוכרת באוניברסיטת בר אילן.

קדם מכינה – מכינה המיועדת למועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה באחד ממסלולי המכינות הייעודיות. תעודת הסיום מאפשרת לבוגרי קדם מכינה להתקבל לאחד ממסלולי המכינות הייעודיות שציינו כאן למעלה.

מכינות מיוחדות באוניברסיטת בר-אילן:

תוכנית 30+ (מכינת 30+) – תוכנית זו מכינה בני 30, 40, 50 ומעלה בלבד שאינם עומדים בתנאי קבלה לאוניברסיטה. תוכנית 30+ מכינה את המועמדים ללימודים אקדמיים גבוהים ומשפרת את סיכויי הקבלה לאוניברסיטת בר-אילן וכן לאוניברסיטאות מובילות, המכירות בתעודת תוכנית 30+.

מכינת מעבר באנגלית והכנה למבחן אמיר"ם – מכינת מעבר באנגלית היא קורס קיץ הנפרש על פני מספר שבועות בלבד, המאפשרת להגדיל סיכויי קבלה לאוניברסיטה ולקחת חלק בקורס הכנה לקראת מבחן אמיר"ם.

 

למידע נוסף על תנאי קבלה לאוניברסיטה ועל קבלה לאוניברסיטה דרך מסלולי למידה קדם אקדמיים בבר-אילן, צרו קשר כעת דרך עמוד צור קשר, או התקשרו: 03-5354079, 03-5318406, 03-5317956

שימו לב: תוכניות הלימוד במכינות עשויות להשתנות, והקבלה לתארים אקדמיים כפופה לדרישות המחלקות הנהוגות במוסד האקדמי הרלוונטי. יש להתעדכן מעת לעת בתוכניות הלימוד באתרי המחלקות.