לימודי כתיבה אקדמית מדעית מאפשרים להגיע מוכנים לספסל הלימודים

קורס כתיבה אקדמית וכתיבה מדעית נלמד במסגרת המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת בר-אילן, והוא מכין את הסטודנטיות והסטודנטים לקראת לימודים באקדמיה בד בבד עם הגדלת סיכויי הקבלה למסלול הלימודים המיוחל. אז אם אתם בעלי 12 שנות לימוד אך חסרי תעודת בגרות, או בעלי ממוצע ציוני בגרות נמוך ומעוניינים לשפר נתוני הכניסה שלכם לאוניברסיטה, הרשמו למכינה בבר-אילן. היא תצייד אתכם בכלים, ידע ומיומנויות החיוניים להצלחה באקדמיה, לרבות: מיומנויות כתיבה מדעית, כתיבה אקדמית, הרגלי למידה ועוד.

מטרת קורס כתיבה מדעית אקדמית

מטרתו של קורס כתיבה מדעית היא לחדד את כישורי הכתיבה של הסטודנטים באופן שיועיל להם במהלך לימודיהם האקדמיים. במהלך קורס כתיבה מדעית נחשפים הסטודנטים למגוון כללי כתיבה אקדמית, למרכיבים הבסיסים של כתיבה מדעית, כמו גם למאפייני כתיבה אקדמית.

קורס כתיבה מדעית מקנה לסטודנטים מיומנויות וכלים מעשיים לכתיבת מגוון טקסטים אקדמיים, ובכללם: כתיבת מאמר אקדמי או מַסָה, כתיבת עבודה אקדמית, עבודת מחקר, כתיבת סקירה ספרותית, עבודת גמר, סמינריון, דו"ח מעבדה, ביבליוגרפיה ועוד.

לקבלת מידע נוסף בנושא קורס כתיבה אקדמית וכתיבה מדעית או להרשמה למכינה באוניברסיטת בר-אילן, צרו איתנו קשר בעמוד צור קשר.

ומה לומדים במסגרת קורס כתיבה אקדמית מדעית?

במסגרת קורס כתיבה אקדמית נלמד טכניקות לכתיבה ברמה אקדמית. נתרגל כתיבה, קריאה וניתוח ביקורתי של טקסטים. נלמד סיכום, הערכה וסינתזה של רעיונות. נעסוק גם באבני הבניין של הכתיבה האקדמית - הצגת טיעונים, ונעמיק בשילוב מקורות בטקסטים אקדמיים, כך שבוגרי קורס כתיבה מדעית אקדמית יוצאים עם ארגז כלים שלם של מיומנויות, כלים וידע.

לצד למידת כללי כתיבה אקדמית ומאפייניה, יוצאים בוגרי קורס כתיבה מדעית כשהם יודעים לקרוא ולנתח טקסט אקדמי באופן ביקורתי ויודעים להעריך את ההקשרים השונים שבבסיסו. הבוגרים מסיימים כשביכולתם לפתח נקודת מבט אישית ולטעון טיעונים עצמאיים באמצעות מקורות תומכים ושילוב מוצלח של מחקרים, ויודעים לאזן בין קולם הפנימי לבין מקורות מדעיים חיצוניים. בוגרי קורס כתיבה אקדמית יוצאים כשהם יודעים להציג טיעונים משכנעים כמו גם יודעים להתמודד ביעילות עם טיעונים נגדיים, וכשהם ומכירים היטב את המוסכמות הסגנוניות של כתיבה אקדמית.

כללי כתיבה אקדמית

כתיבה מדעית אקדמית נבדלת מסגנונות כתיבה אחרים. כתיבה אקדמית היא למעשה סגנון כתיבה רשמי המשמש אוניברסיטאות בכל רחבי העולם, ויש כללי כתיבה אקדמית מוסכמים מבחינת התוכן, המבנה וגם הסגנון.

מאפייני כתיבה אקדמית:

להלן חלק ממכלול כללי כתיבה אקדמית מדעית:

  • כתיבה מדעית הינה פורמלית, הוגנת ואובייקטיבית – כתיבה אקדמית מבוססת על טיעונים, הוכחות, ראיות, מחקרים קודמים ולא על בסיס הדעות המוקדמות או על בסיס הטיות של המחבר.
  • כתיבה אקדמית היא מדויקת וברורה – כתיבה מדעית נערכת בשפה בהירה, ברורה, מדויקת וספציפית. יש להשתמש בז'רגון האקדמי המקצועי ולהעביר את הטענות, ההשערות והממצאים באופן המבטיח שהקוראים יבינו בדיוק למה התכוון המחבר.
  • כתיבה מדעית הינה מובנית וממוקדת – טקסט אקדמי אינו יכול להיות אוסף אקראי ומבוזר של רעיונות ערטילאיים, צריך שתהיה לו מטרה ברורה ומבנה קוהרנטי, הגיוני, רלוונטי וסדור.
  • כתיבה אקדמית נסמכת על מקורות מהימנים – כתיבה מדעית עושה שימוש במקורות מידע אמינים ומהימנים, כגון: מחקרים, מאגרי מידע אקדמיים, עדויות וכו' כדי לתמוך בטענותיה.

קורס כתיבה אקדמית, אבל לא רק – על יתרונות המכינה בבר-אילן

קורס כתיבה אקדמית נלמד, כאמור, במסגרת מכינה קדם אקדמית באוניברסיטת בר-אילן, שנועדה לסייע בשיפור נתוני הקבלה ללימודי תואר ראשון באקדמיה. בנוסף לקורס כתיבה מדעית רוכשים הסטודנטים במכינה ידע, הרגלים ומיומנויות נוספות, המקלים על ההשתלבות בסביבה אקדמית.

הלימודים במכינה נערכים באווירה נעימה עם סגל מרצים מובחר, מיומן ועתיר ניסיון בהוראה, הדוגל בתמיכה וליווי אישי. במהלך הלימודים רוכשים הסטודנטים הרגלי למידה והמעוניינים בכך, יכולים להסתייע בשיעורי תגבור לאורך כל תקופת הלימודים. כמו כן, סטודנטים הלומדים במכינה וזכאים לכך, יכולים לקבל מלגות שכר לימוד ומלגות קיום, ללא כל קשר לכספי הפקדון הצבאי, וגם קיימת אפשרות למגורי הסטודנטים במעונות האוניברסיטה.

לקבלת מידע נוסף בנושא קורס כתיבה אקדמית וכתיבה מדעית או להרשמה למכינה באוניברסיטת בר-אילן, צרו איתנו קשר בעמוד צור קשר